Gala z okazji Jubileuszu 95-lecia Klubu Sportowego Gedania za nami19.09.2017

21739949_1959100934374750_3785211528303902661_nDzień 14-go września 2017 roku to kolejna znamienita karta w dziejach Klubu Sportowego Gedania. To tego dnia KS Gedania S.A. jako prawny następca Gedanii z 1922 roku w Sali Kongresowej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku zorganizował uroczystą Jubileuszową Galę z okazji 95-lecia powołania do życia Klubu Sportowego Gedania.

95-lat sportowej Gedanii to nie tylko osiągane wyniki sportowe, zasługi dla gdańskiego i polskiego sportu ale również postawa i działalność Gedanistów w okresie międzywojennym w obronie polskości, walka z germanizacją w Wolnym Mieście Gdańsku. Konsekwencją tych patriotycznych postaw i działalności była najwyższa kara wymierzona przez hitlerowskich najeźdźców. We wrześniu 1939 roku i w latach trwania wojny niepoliczalna, znacznie większa niż ilość 75 Gedanistów podawana w oficjalnych dotychczas źródłach, została aresztowana, a następnie zamordowana przez niemieckich oprawców. Tym bohaterom przede wszystkim poświęcona była ta Gala, Gala o charakterze patriotycznym.

Uroczystość poświęcona była również tym sportowcom, trenerom i działaczom, którzy tworzyli 95-letnie oblicze sportowej Gedanii poprzez osiągane sukcesy, z której części niestety nie ma już wśród nas. Nie mogliśmy oczywiście pominąć zasług tych wszystkich, którzy w okresie powojennym osiągali sukcesy sportowe ku chwale sportu Gedanii, Gdańska i Polski. W Gali uczestniczyli przedstawiciele rodzin, którzy stracili życie walcząc z hitlerowskim najeźdźcą ramię w ramię jako pracownicy Poczty Polskiej, Kolei Państwowych, a jednocześnie w tym okresie członkowie KS Gedania. W uroczystej Gali uczestniczyło ponad 350 zaproszonych gości, z czego prawie połowa to zawodniczki i zawodnicy, trenerzy i działacze Gedanii, którzy byli uczestnikami Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Polski zdobywając wiele medali, tworząc sportowy dorobek 95-lecia Klubu. Najstarszą siatkarką obecną na Gali była Alfreda Zeszutek /Olichwier/ – dwukrotna Mistrzyni Polski w latach 1953-1954. Wszystkie te osoby wraz z zasłużonymi dziennikarzami sportowymi Jerzym Gerbertem i Pawłem Kowalskim oraz przedstawicielami związków sportowych uhonorowani zostali przez organizatora Gali Gedanię S.A otrzymaniem książki KS GEDANIA – klub gdańskich Polaków (1922-1953) autorstwa dr Janusza Trupindy. Książki wręczał sam autor doktor Janusz Trupinda, muzealnik i historyk sportu, wybitny znawca sportu gdańskiego, w tym Gedanii.

Gala ta potwierdziła, jak bardzo silne jest środowisko ludzi związanych z klubem Gedania, jak bardzo utożsamia się z jej historią i tradycją, jak bardzo jest oddane i jak bardzo zależy im na pozytywnym kierunku trwania oraz rozwoju Gedanii i powrocie klubu na miejsce, które ich klub znaczył w przeszłości. W programie Gali znalazł się wykład dr Janusza Trupindy o Gedanii, jej roli i znaczeniu w najtrudniejszych czasach przedwojennych, przedstawiający wiele faktów i znaczących nowych zdarzeń, które dotychczas nie były znane nie tylko obecnym w auli, ale z pewnością i tym, którym wydaje się, że znają historię Gedanii obnosząc się swoją niewiedzą w różnego rodzaju publikacjach.

Uświetnieniem artystycznym Jubileuszu był owacyjnie przyjęty występ sopranistki Magdaleny Chmieleckiej, która wraz z akordeonowym akompaniamentem Piotra Nowaka zaprezentowała repertuar dostosowany do podniosłego charakteru uroczystości. Należy podkreślić profesjonalizm prowadzących Galę Tomasza Sieliwończyka i Małgorzaty Rakowiec, jako wartości dodanej do wysokiej oceny organizacyjnej  i sprawnego poprowadzenia uroczystości.

Nie zabrakło również listów gratulacyjnych i przemówień zaproszonych gości. W imieniu Polskiego Komitetu Olimpijskiego list gratulacyjny przesłał Prezes Andrzej Kraśnicki. W imieniu Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacka Kasprzyka list gratulacyjny odczytał Waldemar Sagan – członek zarządu PZPS. List gratulacyjny przesłał również Prezes Profesjonalnej Ligi Siatkówki Wojciech Czajka. Prezes Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej Waldemar Bartelik wygłosił piękną laudację zawierającą nie tylko podsumowania wspaniałych wspólnych sukcesów sportowych ale i przesłanie jak na przyszłość powinna wyglądać współpraca pomiędzy wojewódzkim Związkiem siatkówki (PWZPS), a klubem Gedania, aby czas do kolejnego Jubileuszu był ze wszech miar czasem i wzorem do naśladowania dla innych.

Po oficjalnym zakończeniu uroczystości Jubileuszowych wszyscy zostali zaproszeni na okolicznościowe, międzypokoleniowe spotkanie połączone z poczęstunkiem. Największym zainteresowaniem cieszył się tort, z powodu jego wielkości (piętrowy na 350 porcji) ale przede wszystkim z powodu jego przystrojenia atrybutami sportowymi (między innymi medale olimpijskie i mistrzostw świata, rękawice bokserskie, postacie sportowców, piłki dyscyplin, które przewinęły się w 95-leciu Gedanii i wiele innych motywów sportowych). Rozmowy uczestników Gali trwały do późnych godzin wieczornych, wszystkich tematów nie sposób było wyczerpać, wszystko było ważne – zarówno moc wspomnień, ocena uroczystości oraz deklaracje i propozycje co czynić, aby Gedania trwała i się rozwijała.

galeria zdjęć z Gali Jubileuszowej

  • Najbliższe mecze:

  • Gedania Gdańsk, ul. Czarny Dwór 12/3, 80-505 Gdańsk, tel. 58 341 50 77